Kolagen jest niezwykle ważnym elementem strukturalnym naszej skóry. Odpowiada za zdrowy wygląd włosów i paznokci. Bez odpowiedniej ilości kolagenu cebulki włosów nie są dostatecznie odżywione, a paznokcie stają się łamliwe, zaś skóra przesuszona.
Kolagen to najsłynniejsze białko w ludzkim ciele, ponieważ stanowi ok. 30% wszystkich białek znajdujących się ogółem w organizmie. Kolagen bierze udział w prawie wszystkich funkcjach życiowych narządów oraz tkanek organizmu człowieka i zwierząt. Jakie jest główne zadanie kolagenu? To łączenie ze sobą komórek, w związku z czym kolagen stanowi fundament nie tylko skóry, włosów i paznokci, ale też kości, zębów, stawów, chrząstek i naczyń krwionośnych. Białko to jest również odpowiedzialne za proces starzenia, bo wraz z upływem czasu włókna kolagenowe ulegają degradacji. Skutkuje to m.in. powstawaniem zmarszczek, zmian skórnych, a także kruchymi paznokciami i rozdwajającymi się końcówkami włosów.
Do głównych przyczyn niedoboru kolagenu zalicza się: promieniowanie UV, wiek, niewłaściwą dietę, stres, zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów i nadmierny wysiłek fizyczny.
Kolagen dostarcza naszym włosom niezbędnych aminokwasów, które doskonale odżywiają ich cebulki. Aminokwasy te wpływają na prawidłowy wzrost i odbudowę włosów. Czym może skutkować niedobór kolagenu? Bardzo często zbyt małe ilości kolagenu wpływają na gęstość włosów, stają się one bardzo cienkie, ale też przesuszone i łamliwe. Co gorsze, zaczynają nadmiernie wypadać, a to może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Odpowiednia suplementacja kolagenu wpływa na regenerację zniszczonych włosów.
Niedobory kolagenu są niestety najbardziej widoczne na twarzy i szyi, ponieważ na tych częściach ciała zwykle najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Wraz z utratą kolagenu skóra opada i wiotczeje. Można powiedzieć, że kolagen pełni funkcję „rusztowania” podpierającego strukturę skóry właściwej. Sam kolagen zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze, a także wpływa na utrzymanie właściwego poziomu jej nawilżenia. Te wszystkie procesy sprawiają, że nasza skóra dobrze wygląda i odznacza się nienaganną kondycją, elastycznością i sprężystością. Niestety wraz z wiekiem, na skutek utraty kolagenu, znacznie pogarsza się kondycja naszej skóry. Jak można temu zaradzić? Jednym ze sposobów jest uzupełnianie kolagenu dobrymi jakościowo suplementami. U kobiet po menopauzie ilość kolagenu w skórze zmniejsza się o 30%.
Białko kolagenowe jest bardzo ważnym budulcem paznokci. Sam kolagen wpływa na twardość płytki paznokci, co oznacza, że w sytuacji jego niedoboru, paznokcie stają się znacznie słabsze, łamią się i rozdwajają.
Zmarszczki na skórze, spadek jej elastyczności czy wiotkość – to oznaki starzenia się i ubytku kolagenu. Możemy nieco uzupełnić jego zasoby np. poprzez regularne stosowanie czystego kolagenu lub kremów z jego zawartością.
Kosmetyki z zawartością kolagenu odbudują nieco zniszczone komórki skóry twarzy, przywracając jej nawilżenie. Poprawie ulegnie też koloryt cery i stanie się ona bardziej napięta, a zmarszczki będą spłycone. Kolagen świetnie sprawdza się również w pielęgnacji skóry trądzikowej, ze względu na swoje zdolności do regenerowania skóry. Potrafi wyregulować wydzielanie łoju i wygładza blizny potrądzikowe.
Włókna kolagenowe są naturalną substancją, która nadaje się do pielęgnacji bardziej wymagającej skóry – naczynkowej lub atopowej. Preparaty z kolagenem sprawdzają się nie tylko do twarzy, ale również do pielęgnacji skóry ciała z cellulitem i rozstępami. Polecane są też osobom po operacjach chirurgicznych i zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.
Przeczytaj też: Czym jest wałek jadeitowy i czy warto go używać?
Zdjęcie główne: fot. Yulia Lisitsa/ adobestock.com