Zdrowie i uroda

Jaki jest wpływ kolagenu na włosy, skórę oraz paznokcie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kolagen jest niezwykle ważnym elementem strukturalnym naszej skóry. Odpowiada za zdrowy wygląd włosów i paznokci. Bez odpowiedniej ilości kolagenu cebulki włosów nie są dostatecznie odżywione, a paznokcie stają się łamliwe, zaś skóra przesuszona. 

Kolagen – co to takiego?

Kolagen to najsłynniejsze białko w ludzkim ciele, ponieważ stanowi ok. 30% wszystkich białek znajdujących się ogółem w organizmie. Kolagen bierze udział w prawie wszystkich funkcjach życiowych narządów oraz tkanek organizmu człowieka i zwierząt. Jakie jest główne zadanie kolagenu? To łączenie ze sobą komórek, w związku z czym kolagen stanowi fundament nie tylko skóry, włosów i paznokci, ale też kości, zębów, stawów, chrząstek i naczyń krwionośnych. Białko to jest również odpowiedzialne za proces starzenia, bo wraz z upływem czasu włókna kolagenowe ulegają degradacji. Skutkuje to m.in. powstawaniem zmarszczek, zmian skórnych, a także kruchymi paznokciami i rozdwajającymi się końcówkami włosów.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru kolagenu?

Do głównych przyczyn niedoboru kolagenu zalicza się: promieniowanie UV, wiek, niewłaściwą dietę, stres, zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów i nadmierny wysiłek fizyczny.

Działanie kolagenu na włosy

Kolagen dostarcza naszym włosom niezbędnych aminokwasów, które doskonale odżywiają ich cebulki. Aminokwasy te wpływają na prawidłowy wzrost i odbudowę włosów. Czym może skutkować niedobór kolagenu? Bardzo często zbyt małe ilości kolagenu wpływają na gęstość włosów, stają się one bardzo cienkie, ale też przesuszone i łamliwe. Co gorsze, zaczynają nadmiernie wypadać, a to może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Odpowiednia suplementacja kolagenu wpływa na regenerację zniszczonych włosów.

Wpływ kolagenu na skórę

Niedobory kolagenu są niestety najbardziej widoczne na twarzy i szyi, ponieważ na tych częściach ciała zwykle najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Wraz z utratą kolagenu skóra opada i wiotczeje. Można powiedzieć, że kolagen pełni funkcję „rusztowania” podpierającego strukturę skóry właściwej. Sam kolagen zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze, a także wpływa na utrzymanie właściwego poziomu jej nawilżenia. Te wszystkie procesy sprawiają, że nasza skóra dobrze wygląda i odznacza się nienaganną kondycją, elastycznością i sprężystością. Niestety wraz z wiekiem, na skutek utraty kolagenu, znacznie pogarsza się kondycja naszej skóry. Jak można temu zaradzić? Jednym ze sposobów jest uzupełnianie kolagenu dobrymi jakościowo suplementami. U kobiet po menopauzie ilość kolagenu w skórze zmniejsza się o 30%.

Kolagen na paznokcie

Białko kolagenowe jest bardzo ważnym budulcem paznokci. Sam kolagen wpływa na twardość płytki paznokci, co oznacza, że w sytuacji jego niedoboru, paznokcie stają się znacznie słabsze, łamią się i rozdwajają.

fot. Anna Nekrashevich/ pexels.com

Kosmetyki z kolagenem – warto po nie sięgać?

Zmarszczki na skórze, spadek jej elastyczności czy wiotkość – to oznaki starzenia się i ubytku kolagenu. Możemy nieco uzupełnić jego zasoby np. poprzez regularne stosowanie czystego kolagenu lub kremów z jego zawartością.

Kosmetyki z zawartością kolagenu odbudują nieco zniszczone komórki skóry twarzy, przywracając jej nawilżenie. Poprawie ulegnie też koloryt cery i stanie się ona bardziej napięta, a zmarszczki będą spłycone. Kolagen świetnie sprawdza się również w pielęgnacji skóry trądzikowej, ze względu na swoje zdolności do regenerowania skóry. Potrafi wyregulować wydzielanie łoju i wygładza blizny potrądzikowe.

Włókna kolagenowe są naturalną substancją, która nadaje się do pielęgnacji bardziej wymagającej skóry – naczynkowej lub atopowej. Preparaty z kolagenem sprawdzają się nie tylko do twarzy, ale również do pielęgnacji skóry ciała z cellulitem i rozstępami. Polecane są też osobom po operacjach chirurgicznych i zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Przeczytaj też: Czym jest wałek jadeitowy i czy warto go używać?

Zdjęcie główne: fot. Yulia Lisitsa/ adobestock.com

Powiązane posty
Zdrowie i uroda

Jak wybrać odpowiednie jednorazowe rękawice dla personelu medycznego?

Poznaj specyfikację jednorazowych rękawic i dowiedz się, jakie czynniki powinny wpływać na wybór odpowiedniego modelu dla personelu medycznego.
Czytaj więcej
Zdrowie i uroda

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do terapii integracji sensorycznej dla swojego dziecka?

Dowiedz się, jakie akcesoria do terapii integracji sensorycznej będą najbardziej korzystne dla Twojego dziecka. Poznaj kluczowe kryteria wyboru oraz zalecane produkty.
Czytaj więcej
Zdrowie i uroda

Jak wybrać idealną bieliznę modelującą - poradnik i praktyczne wskazówki

Odkryj sekrety wyboru idealnej bielizny modelującej, która podkreśli Twoje atuty. Zdobądź praktyczne wskazówki i stwórz swoją wymarzoną sylwetkę.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *