Dojazd rowerem do pracy – jak się przygotować?

Lifestyle
Dojazd rowerem do pracy – jak się przygotować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dojeżdżanie do pracy rowerem to nie tylko spora oszczędność. To przede wszystkim samo zdrowie! Trzeba się tylko odpowiednio do tego przygotować.

Lepsze samopoczucie, kondycja, a do tego duża oszczędność – to tylko niektóre zalety z dojazdów do pracy na rowerze. Przesiadka z czterech kółek na dwa to doskonały pomysł, który niesie same korzyści. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Zadbaj o sprzęt

Warto zrobić dokładny przegląd roweru – napompować koła, nasmarować łańcuchy itp. Jednoślad musi mieć oczywiście sprawne oświetlenie i odblaski. Dobrze jest też udać się do serwisu, by eksperci fachowo i dokładnie sprawdzili, czy wszystko działa, jak powinno. Jazda na niesprawnym rowerze może być bowiem niebezpieczna np. w przypadku konieczności nagłego zahamowania.

Oprócz roweru trzeba zainwestować w kask, warto pomyśleć też o ochraniaczach na kolana i łokcie. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo na wypadek ewentualnego upadku.

Warto też pomyśleć o bagażniku lub koszyku. Będziemy tu mogli włożyć np. drugie śniadanie, torebkę, laptopa, dokumenty itp.

Opracuj bezpieczną trasę

Zanim wyruszymy do pracy rowerem, dobrze jest opracować najlepszą trasę, sprawdzić, gdzie są ścieżki rowerowe, po których można będzie bezpiecznie się poruszać. Dobrze jest najpierw je sprawdzić np. w weekend, aby orientacyjnie oszacować, ile zajmie nam pokonanie jej. Oczywiście warto wziąć pod uwagę jakiś zapas czasu, by później się nie stresować, że nie zdążymy do pracy.

Przy opracowywaniu trasy można też skorzystać z mapy w internecie. Nawigacja zaplanuje najkrótszą drogę i podpowie, ile mniej więcej zajmie nam dojazd do miejsca docelowego. To korzystne, gdyż jeśli jeździmy samochodem, często nie znamy skrótów, które można pokonać rowerem.

Blokada i miejsce parkowania

Jeśli nie mamy strzeżonego miejsca na parkingu pod pracą, by zostawić tam swój rower, koniecznie musimy zadbać o dobrej jakości blokadę. Dzięki niej istnieje większe prawdopodobieństwo, że unikniemy kradzieży.

Warto też wcześniej pomyśleć, gdzie będziemy zostawiać swój rower. Powinno to być raczej ruchliwe miejsce, a nie jakiś zaułek.

Odpowiedni strój też jest ważny

Jazda rowerem w spódnicy czy garniturze nie jest dobrym pomysłem. A jeśli mamy obowiązek prezentować się w pracy elegancko i nienagannie, to warto na miejscu mieć kilka kompletów, ewentualnie pakować je do plecaka czy torby i przebierać się na miejscu. Dobrze jest też zabrać kilka podstawowych kosmetyków, perfumy i szczotkę, by szybko poprawić swój look.

A co z butami? Na rower najlepsze są sportowe, jeśli więc chcemy założyć później obcasy, to także musimy je mieć w swojej szafce czy biurze albo zabieramy je ze sobą. Niektóre z pań decydują się jeździć w szpilkach rowerem, ale trzeba pamiętać, że nie jest to bezpieczne.

Zdj. główne: KBO Bike/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*