Pielęgnacja u mężczyzn opiera się na krótkim rytuale – goleniu, prysznicu i dezodorancie, a szkoda, ponieważ każdy skorzysta z pielęgnacji twarzy i ciała. Skóra sucha jest matowa, swędzi, łuszczy się a także jest zaczerwieniona po każdym myciu i goleniu. Panowie powinni wtedy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację. Skóra mężczyzn grubsza i jędrniejsza niż u kobiet, ma niedużą warstwę tkanki tłuszczowej pod spodem i zawiera więcej kolagenu. Sucha skóra jest cieńsza, ma mniej porów, które wytwarzają niewielką ilość sebum, która nie wystarcza do odpowiedniego natłuszczenia, przez co jest bardziej odwodniona, podatniejsza na wysuszanie i mniej elastyczna.
Pielęgnacja suchej skóry musi być spójna i przemyślana. Oczyszczanie powinno odbywać się za pomocą łagodnych środków zawierających na przykład aloes lub alantoinę. Jeśli po myciu towarzyszy uczucie ściągnięcia, oznacza to, że użyty preparat był zbyt agresywny. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków myjących w formie żeli, pianek, olejków i płynów micelarnych. Należy unikać preparatów zawierających alkohol, ponieważ działa on wysuszająco.
Następnym krokiem jest nałożenie lekkiego kremu nawilżającego, który łatwo i szybko się wchłania, nie pozostawiając uczucia lepkości. Konieczne jest, aby zawierał on wysoki filtr UV, który będzie chronić przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych – przesuszeniem, wolnymi rodnikami powodującymi zmarszczki i przebarwieniami. Korzystne jest również używanie kremów na przykład z witaminą C, która wspomaga produkcję kolagenu, ceramidami uszczelniającymi naskórek oraz z łagodzącym rumiankiem.
Korzystne jest stosowanie co najmniej raz w tygodniu masek kosmetycznych, które dostarczają skórze dużo substancji nawilżających i składników odżywczych. Szczególnie korzystnie działają produkty z kwasem hialuronowym, ceramidami i algami. Różnią się one od kremów tym, że posiadają większe stężenie składników aktywnych.
Preparaty do golenia również powinny zawierać substancje łagodzące. Większość kosmetyków dla mężczyzn zawiera mocne substancje zapachowe, które drażnią wrażliwą skórę. Dlatego należy wybierać takie produkty, które zawierają pantenol, alantoinę, aloes, wyciąg z drzewa sandałowego oraz drzewa herbacianego. Należy zwracać szczególną uwagę, żeby wody po goleniu również nie zawierały alkoholu.
Do mycia ciała należy stosować preparaty, które nie podrażnią skóry w trakcie kąpieli, a wręcz będą działać na nią nawilżająco. Żele pod prysznic nie powinny zawierać laurylosiarczanu sodu – jeśli żel lub mleczko podrażnia, konieczne jest zastosowanie jest po kąpieli balsamu. Gdy nie zastosuje się kosmetyku natłuszczającego, jest wtedy sucha i napięta.
Dwa lub trzy razy w miesiącu korzystny jest domowy peeling – wystarczy zmieszać miód z grubymi kryształkami soli lub użyć gotowego peelingu z drogerii. Dzięki temu usunięty zostaje martwy, zrogowaciały naskórek. Przesuszenie bywa również widoczne na dłoniach i stopach – ciepłe kąpiele działają nie tylko pielęgnująco, ale pozwalają także się odstresować. Codziennym etapem pielęgnacji powinno być używanie kremów specjalnie do nich przeznaczonych, o wysokiej zawartości lipidów i mocznika.
Sucha skóra występuje także na głowie, jest to uciążliwe i nieestetyczne, gdy przy każdym ruchu głowy sypią się białe, suche płatki. Naskórek głowy jest bardzo delikatny i podatny na wysuszanie. Przynajmniej raz w tygodniu należy wykonać pilling, który złuszczy martwe komórki i przygotuje skórę głowy pod działanie odpowiedniego szamponu. Wskazanymi szamponami są takie, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego, na przykład ekstrakt aloesu, malwy i olej jojoba. Należy zwrócić uwagę, żeby szampon nie zawierał parabenów, silikonów i laurylosiarczanów.
Dobrym pomysłem jest także stosowanie wszelkiego rodzaju masek, które posiadają substancje odbudowujące strukturę włosa. U mężczyzn posiadających łysinę konieczne jest smarowanie głowy kremami z filtrem UV, tak by uniknąć poparzeń słonecznych, wysuszenia oraz przebarwień.
Mimo że sucha skóra jest wymagająca i trudna w pielęgnacji, to warto o nią dbać.